Admiralisild on Aasta rajatis 2021

Ehitussektori virtuaalsel aastakonverentsil „Ehitus 2022+: E-horisont” arutleti, milline on ehitus- ja arhitekuurivaldkonna hariduse tulevik ning kuidas äratada noortes valdkonna vastu rohkem huvi. Samuti kuulutati ehitusauhindade galal välja sektori aasta säravaimad tegijad ja projektid.

Tallinna Sadama Admiralisild sai Aasta ehitusprojekt ( rajatis) tunnustuse. Silla peaprojekteerija oli  EstKonsult OÜ, arhitektuur: Plein06 architects, põhiprojekti koostaja: SIA Witteveen+Bos Latvia. Admiralisilla ehitas: KMG Inseneriehituse AS

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus, et elu ehituses on nagu ameerika mägedel, kus olukord on pidevalt kiires muutumises. „Igas olukorras kiirelt kohanemiseks peab ehitus muutuma järjest targemaks ning see muutus peab algama targematest tellijatest, kusjuures riik peab siin kindlasti näitama eeskuju. Ehitus ja materjalid lähevad kallimaks ning esineb tarneprobleeme, mis kõik viitab sellele, et kui hakatakse ehitama, tuleb enne väga hästi läbi mõelda, mida tahetakse ja kuidas tahetakse.“

Aasa sõnul on äärmiselt tänuväärne töö, mis ehitussektor on viimastel aastatel koos teadlaste ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga sektori arendamiseks teinud. „Olen täiesti kindel, et see kannab tulevikus vilja ning saame targemaks nii tellijana, projekteerijana, ehitajana kui ka hiljem nende hoonete kasutajatena,“ ütles minister.

Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Irene Lill rõhutas konverentsil kvaliteetse lähteülesande olulisust ning märkis, et oluline osa ehitushariduses on ka näiteks kultuuril, eetikal ja filosoofial. „Kõik kõrgelennulised hooned peavad kuidagi ka püsti seisma, sest kui paneme vundamendiks neli telliskivi ja hakkame sinna peale õhulossi ehitama, kukub see kokku. Selleks, et see ei juhtuks, on vaja väga head vundamenti nii hoonele kui ka haridusele,“ sõnas Lill.

Konverentsi peaesineja astus üles Frankfurdis tegutsev eksperimenteeriv arhitekt Achim Menges, kes rääkis arhitektuuri uudsest kultuurist, mis loob disaini, inseneriteaduste ja sotsiaalteaduste vahele ennenägematuid seoseid. Hariduse, noorte ja innovatsiooni teemadest inspireerituna astusid lavale ka erinevad kodumaised eksperdid.

Konverentsi teises pooles toimus ehituse aastaauhindade gala, kus andsid MKM, erialaliidud ja Digitaalehituse klaster üle 2021. aasta auhinnad:

  • Aasta ehitaja – Ahti Kala, Embach Ehitus OÜ projektijuht
  • Aasta ehitusinsener – Ahti Lääne, EstKonsult OÜ tegevjuht
  • Aasta noor ehitusinsener – Martin Talvik, TTÜ liginullenergia hoonete uurimisrühma spetsialist, Rotermanni Ajamaja tööjuht Nordecon AS-is
  • Aasta ehitusprojekt (hoone) – Rotermanni ajamaja; Nordecon AS, KOKO arhitektid OÜ
  • Aasta ehitusprojekt (rajatis) – Admiralisild; EstKonsult OÜ, Plein06 architects
  • Aasta innovatsiooniprojekt – Rapla riigimaja rekonstrueerimine; Nordlin Ehitus
  • Aasta tegu – Eesti Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise projekteerimine; RKAS, Sirkel & Mall
  • Digiehituse tulevikutegija – Kerdo Kütt, TTÜ
  • Tark tellija (hoone) – Riigi Kinnisvara AS Tabasalu gümnaasiumihoone tellimisel
  • Tark tellija (rajatis) – OÜ Oisu Biogaasijaam

Esmakordselt andsid MKM, kõrgkoolid ja erialaliidud ühiselt välja targa tellija auhinna, millega tunnustakse avaliku ja erasektori pädevaid tellijaid, kes väärtustavad innovatsiooni ja kvaliteeti ning annavad juba hanget koostades panuse ehituskultuuri tõstmiseks. Koguni nelja objekti meeskonnad esitasid targaks tellijaks hoonete kategoorias Riigi Kinnisvara AS kandidatuuri.

Žüriisse kuulunud Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektori Indrek Petersoni sõnul on Tabasalu gümnaasium Riigi Kinnisvara ASi tellitud objektidest targa tellija musternäidis, sest parima lõpptulemuse saavutamiseks kaasati varakult hoone tulevasi kasutajaid ja ruumiloome eksperte ning korraldati arhitektuurivõistlus. „Tänu väga asjatundlikule lähteülesandele valmis suurepärase asukohavalikuga mitmekülgne koolihoone,“ märkis ta. „RKASi kogemust ja kompetentsi tellijana hinnatakse Eestis üleüldse kõrgelt ja seda ka mitmete teiste projektide näitel.“

Konverentsi korraldasid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Ehitusettevõtjate Liit ja Digitaalehituse klaster.

Konverentsi fotod: https://drive.google.com/drive/folders/1yYmVbD-eVkwiyESDkKjwrhR8b_4KjloQ?usp=sharing. Fotode autor: Raigo Pajula.

Konverentsi salvestus: https://eehitus.ee/ehitus-2022/

 

Vaata lisaks