Alates 1. juunist taasavatakse Eesti piirid Euroopast saabujatele

Vastavalt Eesti Vabariigi valitsuse otsusele taasavatakse alates 1. juunist  Eesti piirid Euroopast saabujatele. Eestisse võivad tulla haigustunnusteta isikud, kes saabuvad Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist.

Kes saavad Eestisse saabuda?

Vastavalt valitsuse teatele saavad hetkel kehtiva otsuse alusel alates 1. juunist karantiinikohustuseta Eestisse siseneda reisijad 16 riigist (Austriast, Tšehhist, Soomest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Kreekast, Ungarist, Islandilt, Lätist, Liechtensteinist, Leedust, Norrast, Poolast, Slovakkiast, Sloveeniast ja Šveitsist). Lisaks võivad riiki siseneda veel 11 Euroopa riigi (Rootsi, Belgia, Portugal, Malta, Luksemburg, Itaalia, Hispaania, Holland, Taani, Suurbritannia, Iirimaa) kodanikud, kes peavad seejärel jääma kaheks nädalaks karantiini.

Eestisse reisija karantiinikohustus sõltub sellest, kas riigist, kust inimene tuleb, on koroonaviirusesse nakatunute suhtarv suurem kui 15. See tähendab, et lähteriigis peaks nakatunuid olema 15 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Inimesed, kes saabuvad Eestisse kõrgema nakatunute suhtarvuga riigist peavad Eestisse jõudes jääma kaheks nädalaks karantiini. Igal reedel uuendatavat infot riikide ja karantiininõuete kohta leiab kriis.ee ja vm.ee lehtedel.

Tallinna Sadama reisijate liiklus

Valitsuse otsus aitab taaskäivitada Tallinna Sadama reisijate vedu Eesti-Soome laevaliinidel, kus alates 14. maist on olnud võimalik reisida ainult tööga seotud eesmärgil või olulistel perekondlikel põhjustel. Soome ei ole veel teatanud piiride avamisest turistidele, seega saavad Soome kodanikud vabalt Eestisse reisida, kuid Eesti ja teiste riikide kodanikud turismi eesmärgil Soome veel mitte.

Tallinna Sadama 2019. aasta suvekuude statistikas moodustas eeltoodud karantiinikohustuseta riikide kodanike osakaal 61% kogu Tallinn-Helsingi liini reisijatest, sh Soome 53%. Karantiinikohustusega riikide kodanike osakaal oli 3,2%. Seega võib eeldada, et enim mõjutab piirangute kaotamine soomlastest reisijaid, kellel on taas võimalik laevaga Tallinna sõita. Eesti-Soome laevaliinide teiseks suureks reisijate grupiks on eestlased (24%), kellest omakorda 26% reisivad tööga seoses.

Tallinn-Stockholmi ja Tallinn-Peterburi laevaliinid on jätkuvalt suletud ja hetkel ei ole teada, millal need taastatakse. Kruiisilaevakülastusi Tallinnas sellel hooajal toimunud ei ole, perioodiks juuli-september on küll kehtivaid broneeringuid, kuid kruiisifirmadel on õigus neid tasuta tühistada, mida on tehtud jooksvalt ka mai-juuni broneeringutega.

Vaata lisaks