D-terminalis saab näha konidest valmistatud surfilauda ja aeru tõstmaks teadlikkust konireostusest

Alates 25.01.2021 on Vanasadamas D-terminali esimesel korrusel vabalt ligipääsetavas alas vaatamiseks suitsukonidest valmistatud aerusurfi laud ja aer. Omanäoliste kunstiteoste eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust, et suitsukonid tuleb visata prügikasti, mitte maha.

Tallinna Sadama kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise osakonna juhataja Ellen Kaasiku sõnul on Tallinna Sadama üheks kestliku arengu prioriteediks puhas Läänemeri. „Puhta merekeskkonna nimel on oluline võidelda suitsukonide reostuse vastu. Kahjuks on endiselt laialt levinud väärarusaam, et konid kõdunevad looduses ning selle tõttu need ka maha visatakse. Suitsufilter on tehtud plastmaterjalist ja sisaldab keemilisi komponente, mis selliselt keskkonda satuvad. 2020 suvel toimunud konireostuse vastase kampaania “Meri algab siit” ja Maailmakoristuspäeva raames korjasid Tallinna Sadama grupi töötajad Vanasadama alalt ja selle lähiümbrusest ligi 10 000 suitsukoni. Teadlikkuse tõstmiseks valmis kokkukorjatud suitsukonidest kunstnik Ines-Issa Villido käe all koniaer, mis sobitub komplekti sarnase tehnikaga, varasemalt Inese tööna valminud suitsukonidest SUP lauaga.“

“Konilaua idee tekkis I Land Sound festivali korraldajatel 2019. aasta kevadel, kui otsustati festivalil tekkivad konid konitops Kopsi ja spetsiaalselt ehitatud konikogumispunktide abil eraldi kokku koguda, et valmistada neist üks pilkupüüdev ese, mis aitaks tõsta inimeste konireostuse teadlikkust. Nii tekkis idee valmistada SUP laud ehk aerusurfi laud, millel on näha seda konide mahtu, mis oleks võinud hooletu käitumise tõttu hoopis keskkonda sattuda. Lisaks on lauale konidest moodustatud sõnumit kandev illustratsioon. Konilaud on tegelikult nagu tavaline aerusurfilaud, millega saab aeru abil veekogul liikuda,” kirjeldas festivali keskkonnaprojekti eestvedaja Kadi Aguraijuja.

Kuna Konilaual oli sobilik aer puudu, tekkis Tallinna Sadamal hea mõte töötajate kokku korjatud suitsukonid taaskasutusse anda ning nendest koniaer valmistada.

Konilaua ja aeru kunstnik Ines-Issa Villido sõnul kulus konilaua valmistamiseks ligikaudu 4kg suitsukonisid ning koniaeru valmistamiseks 1kg konisid. „Konilaua disaini ladumisel oli suurem rõhk pildil, mille tõttu ladusin konisid tasapinnaliselt. Koniaeru meisterdamisel oli eesmärk saavutada kolmemõõtmeline konidest aer. Et konilauaga läbivat joont kanda, jätkasin aerul tossupilve motiivi spiraalina, valgete ja oranžide konide vaheldumisi paigutamisega. Sarnaselt konilauale on konid suletud süsteemis: valatud epoksiidvaiku ehk kahjulikke aineid ega haisu see keskkonda ei eralda.“

Villido lisas, et kahte projekti kõrvutades oli märgata seda, et Konilaua jaoks festivalilt kokku kogutud konid olid värskemad ehk esinduslikuma välimusega. „Sadama alalt kogutud konide puhul jäi silma, et paljud konid olid päevi näinud. Kahjuks viitab see tõsiasjale, et koristuspäeval tehti küll super töö, aga konid olid tänaval seisnud juba pikalt. Maha visatuna eraldub suitsetatud sigaretist ümbritsevasse keskkonda kemikaale, mis jõuavad lõpuks ka nii põhjavette kui merre,” märkis Villido.

Konilaud ja aer on Vanasadama D-terminalis kõikidele huvilistele vaatamiseks avatud juuni lõpuni. Installatsiooni saadab taustal Konilaua projekti valmimist tutvustav video.

Vaata lisaks