Eckerö Line Finlandia kasutab Tallinna Vanasadamas kaldaelektrit

Eckerö Line’i reisiparvlaev MS Finlandia ühendatakse Tallinna Vanasadama A-terminalis kaldavõrguga. See võimaldab sadamas viibimise ajal välja lülitada elektrit genereerivad mootorid, et vähendada keskkonnamõjusid ning laeva kütusekulu.

Novembrikuu keskel allkirjastasid Tallinna Sadam ja Eckerö Line lepingu, mille alusel hakkab MS Finlandia Tallinna Sadamas viibimise ajal kasutama kaldaelektrit. Lepingu sõlmimise eelduseks oli kaldaelektriseadmete paigaldus Vanasadama kaile, laeval vajalike muudatuste ja ümberehituste tegemine ning alajaama ehitamine MS Finlandia pardale.

„Kesklinna lähedal asuvates sadamates tuleb eelistada maapealset elektrit, et vähendada õhu- ja mürareostust ning vibratsiooni,“ ütleb Eckerö Line Eesti filiaali juhataja Katrin Sirk Aun. „Septembris ja oktoobris toimunud kontrollkatsed MS Finlandia ümberlülitamiseks A-terminali kaldaelektrisüsteemiga olid edukad. Nii saame anda oma panuse looduskeskkonna parandamisse ning vähendada kulutusi laeva kütusele ja laevamootori hooldusele.“

Tallinna Sadama kaldaelektrisüsteem on projekteeritud vastavalt kaldaelektri viimasele rahvusvahelisele standardile. Laev ühendatakse kaldavõrku 11kV pingel. Ohutuse tagamiseks on kasutusel dubleeritud kontrollmehhanismid, mis tagavad kõrgepinge välja lülitumise ohuolukorras. Laeva personal loob kaugjuhtimispuldi abil ühenduse laeva ja kalda elektrisüsteemide vahel. Kõik edasised protsessid laeva kaldaelektrile üle viimiseks toimuvad ilma inimese sekkumiseta automaatselt ja katkestusteta.

„Tallinna Sadam on järjekindlalt panustanud oma tegevuse negatiivsete keskkonnamõjude vähendamisse,“ ütleb Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm. „Puhas õhk ja puhas Läänemeri on meie kestliku arengu prioriteetideks. Linna südames asuvasse sadamasse kaldaelektri võimekuse loomine aitab meil parandada õhukvaliteeti ja vähendada müra ning panustada koos laevafirmadega puhtamasse ja kvaliteetsemasse elukeskkonda.“

Tallinna Sadama kaldaelektri projekti kaasrahastas Euroopa Liit läbi TWIN-PORT III meetme.

Vaata lisaks