Jäämurdja Botnica asus teele Kanada Arktikasse

Tallinna Sadama tütarettevõtte TS Shipping jäämurdja Botnica asus 27.juunil teele Kanada Arktikasse. Laeva pardal on 18 meeskonnaliiget. Botnica põhitööks saab juba kolmandat suveperioodi järjest olema suurte panamax tüüpi laevade abistamine jääs ning jääseire Milne Inlet´i sadama juurde viivates kitsustes ja väinades.

TS Shipping juhatuse liikme Ülo Eero sõnul viib ligi 3200 meremiili pikkune teekond Botnica Newfoundlandi saarel asuvasse St.Johns’i sadamasse. “ St.Johns’i sadamas võetakse peale seitse Kanadast pärit meeskonnaliiget ning läbitakse põhjalik laevainspektsioon.  Edasi jätkub sõit juba Arktikasse, Baffini saare põhjaossa, kust jää pole veel kuhugile kadunud ning valitsevad vaatamata saabunud suvele nullilähedased temperatuurid.“

Kevadine periood on olnud  laevafirmale ja Botnica meekonnale ülimalt pingeline, kuna kõik remonditööd, klassinõuete täitmised ning mitmed kohalike ja välisaudiitorite auditid ja inspektsioonid, mis oli plaaneeritud ära teha mitme kuu jooksul enne Kanadasse siirdumist lükkusid koroona kriisi ja karantiini tõttu äärmiselt lühikese ja stressirohke aja peale. Üheks olulisemaks tehniliseks täienduseks laevas on olnud Azimuth tüüpi trasterite kontrollsüsteemi MEGASTAR moderniseerimine. “Töötades arktilisel aladel, kus tehnilist abi pole kusagilt võtta, peab kogu laeva masinapark ja vindisüsteemid töötama tõrgeteta, tagamaks prahilepingu täitmise ka karmides jäistes tingimuses,” märkis laevafirma juht.

“Vahetult enne teele asumist võttis Botnica peale maksimum koguse varustust ja kütust, sest pikal tööperioodil on varude täiendamine keeruline kui mitte võimatu,” lisas Ülo Eero.

Esialgsete plaanide kohaselt on Botnicat tagasi Tallinnasse oodata alles novembri keskel.

ASi Tallinna Sadam tütarettevõte OÜ TS Shipping sõlmis 2018. aastal lepingu Baffinlandiga multifunktsionaalse jäämurdja m/l Botnica prahtimiseks 2018. aasta suveperioodiks ja iga-aastaste call optsioonidega 2019-2022 suveperioodideks.

Lisaks rauamaagi ekspordil osutatavatele eskort- ja jääseirelaeva teenuste kõrval  teostab Botnica selles ökoloogiliselt väga tundlikus piirkonnas reostusseiret ja osutab vajadusel hädaabi teenuseid.

Baffinland Iron Mines Corporation on Kanada kaevandusettevõte, mis tegeleb rauamaagi kaevandamisega Baffini saarel Põhja-Kanadas.

Talveperioodil ehk 20. detsembrist kuni 20. aprillini on  OÜ-l TS Shipping leping Eesti Veeteede Ametiga jäämurdeteenuse osutamiseks Eesti rannikuvetes. OÜ TS Shipping on 100% ASile Tallinna Sadam kuuluv tütarettevõte, mille põhitegevuseks on multifunktsionaalse jäämurdjaga Botnica erinevate teenuste osutamine.

Vaata lisaks