KKK – korduma kippuvad küsimused koroonaviiruse mõjudest laevareisidele

Millised on viimased soovitused välismaale reisimise ja kodumaale naasmise osas?

Eesti välisministeerium soovitab tungivalt Eesti kodanikel kõik planeeritud reisid võimaluse korral edasi lükata. Välismaal olevatel kodanikel palutakse viivitamatult koju pöörduda, sest juba lähipäevadel võib Eestisse jõudmine kujuneda äärmiselt keeruliseks transpordiühenduste katkemise ja riigipiiride sulgemiste tõttu. Täpsem reisiinfo Eesti elanikele on leitav välisministeeriumi kodulehel SIIN.

Mul on ostetud lähiajaks laevapiletid ja soovin kindlasti reisida. Kas minu laevareis ikka toimub ja kas ma saan reisida?

Eesti kodanikele jääb vaatamata liikumispiirangutele õigus riigist soovi korral lahkuda, kuigi välisministeerium soovitab seda mitte teha. Siiski tuleb ka arvesse võtta reegleid sihtriigis. Mitmed riigid on taastanud piirikontrolli ning piiranud välismaalaste saabumist riiki. Kõige täpsema info saate sihtriigi välisministeeriumi veebilehelt.

Samuti tuleb arvesse võtta, et seoses liikumispiirangutega Eestis ja üle kogu maailma võib olukord kiiresti muutuda.

Kas minu reis ikka toimub või saab seda tühistada / edasi lükata?

Kõige täpsema info teie laevareisi kohta saate otse laevafirmalt. Arvestage, et laevafirmaga ühenduse saamine võib keerulise olukorra tõttu olla aeganõudev ja see ei pruugi esimesel võimalusel õnnestuda. Võimaluse korral proovige laevapiletite muudatused ära teha laevafirma kodulehel e-keskkonnas.

Tallinna Sadamas opereerivate reisilaevafirmade kontaktid:

TALLINK
Tel 17 808, välismaalt helistades +372 640 9808
[email protected]

ECKERÖ LINE
Tel +900 1500, välismaalt helistades tel +372 6646006,
muudatused broneeringutes ja seeriapiletid tel +372 6646 005
[email protected]

VIKING LINE
Tel 1719, välismaalt helistades +372 666 3966,
[email protected]

MOBY SPL
Tel +372 666 0800,
[email protected]

Kui Te soovite kodumaale naasta, kuid reiside tühistamise ja alternatiivsete marsruutide puudumise tõttu jääte välismaale lõksu, võtke ühendust välisministeeriumiga e-maili aadressil [email protected], (lisage oma isikuandmed ja probleemi kirjeldus) või kohaliku Eesti saatkonnaga.

Hädaolukorras saate võtta ühendust välisministeeriumi hädaabinumbril +372 5301 9999 (24 h).

Töötan Soomes ja sõidan igal nädalal Tallinn-Helsingi liinil. Kui tavalaevaliiklus ajutiselt peatatakse, kuidas ma Eestisse saan?

Soovitame võtta ühendust laevafirmaga, jälgida laevaliikluse kohta käivat infot laevafirma kodulehelt või nende sotsiaalmeediakanalites. Kui tavalaevaliiklus peatatakse, soovitame kaaluda nt lennureisi Eestisse, kuni transpordiühendused toimivad.

Palume ka arvestada, et alates 17. märtsist kehtivad Eestisse tulijatele isolatsooninõuded.

Olen oma elukoha registreerinud Soomes. Praegu olen Eestis. Kas saan Soome tagasi minna? Ja kui mul vaja on, siis uuesti Eestisse?

Kui teil on Soomes registreeritud elamisõigus, siis on teil võimalik naasta Soome, kuid Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt Soome naastes tuleb olla 14 päeva karantiinis, millest peavad inimesed ise kinni pidama ja tööandjaga kokku leppima. Eesti kodanikuna saate Eestisse tagasi pöörduda, kuid peate samuti jääma 14 päevaks isolatsiooni. Arvestades kiiresti muutuvat olukorda ning vajadust piirata viiruse levikut soovitame siiski reisivajadust hoolikalt kaaluda ning ühest riigist teise liikuda vaid hädavajaduse korral. Eesti kodanikud saavad alati naasta koju. Reisilaevad Helsingi ja Tallinna vahel praegu liiguvad. Tallink jätkab Eesti ja Soome vahel laevaliiklust muudetud graafiku alusel. Vaata lisaks Tallinki, Eckerö Line’i või Viking Line’i kodulehekülgi.

Elan Eestis, aga töötan Soomes. Millal peaksin Soome sõitma, et mitte karantiini jääda?

Alates 22.03 kell 00:00 jõustusid uued juhised, mille kohaselt Soomes töölepinguga töötavad eestlased, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud, ei saa pühapäevast enam riiki siseneda. See tähendab, et Soome saavad siseneda ainult Soomes elamisõiguse registreerinud eestlased. Kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad eestlased peaksid 21.03 jooksul otsustama, kas minna Soome (Eesti kodanikuna saate alati naasta Eestisse), või jääda Eestisse. Viimasel juhul pole neil võimalust minna Soome enne reeglite muutumist, mis võib võtta aega. Paneme südamele, et lähtuma peaks iseenda ja lähedaste tervisest ning arutama võimalusi ka oma tööandjaga. Lisainfo Soome piirivalve kodulehel.

21. märtsil hakkab kehtima Soomes uus piiriületuse kord. Töötan Soomes arstina, kuid ma pole oma elamisõigust Soomes registreerinud. Kas ma nüüd ei saa enam Soome riiki sisse?

Soomes töölepinguga töötavad eestlased, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud ei saa pühapäevast enam riiki sisse. Kuid selles korras on mõned erandid. Vältimatu töölkäimise puhul on Soome sisenemine lubatud:

*tervishoiutöötajatele, päästetöötajatele ja eakate hooldajatele (nt Eestis elavad aga Soome haiglas töötavad medõed);
*kaubavedajatele või transporditöötajatele;
kui reisimine on vajalik tungivatel perekondlikel põhjustel (nt lähedane on Soomes haiglas, matused).
*Samuti muudel vältimatutel põhjustel, nt oluline hooldustöö korral, mis eeldab teisest riigist saabuvat hooldusmeeskonda või hooldustöö viivitamata tegemist. Tõendamiskohustus piiril on inimesel. Lõpliku otsuse riiki lubamise kohta teeb Soome piirivalve.

Kas peale 21. märtsi saab tulla läbi Soome tagasi Eestisse?

Eesti kodanikud ja alalised elanikud saavad tulla Soome kaudu koju tagasi endiselt ka peale pühapäeva. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit läbi Soome lubatud. Näiteks Vantaa lennujaamast või Turu sadamast võib inimene minna Helsingisse sadamasse, et jõuda Tallinna laevale. Kindlasti peab olema valmis näitama oma reisi alguskohas lennufirmale tõendit (näiteks laevapiletit) selle kohta, et reisi lõppsihtpunkt on Eesti.

Mida tähendab see, et Eesti sulgeb alates 17. märtsist riigipiiri. Kas kaob võimalus pöörduda koju?

Alates 17.03 taastatakse Eestis ajutiselt piirikontroll ja piiratakse riiki sisse liikumist. Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, samuti nende lähisugulased, saavad ka pärast seda riiki. Samuti kehtib erand välismaalastele, kes reisivad läbi Eesti oma kodumaale.

Alates 17.03 peavad kõik Eestisse tulijad jääma aga isolatsiooni, mille reeglid töötatakse koos siseministeeriumiga välja 16. märtsiks.

Rohkem infot leiate välisministeeriumi kodulehel SIIN.

Milline kontroll toimub sadamas Eestisse saabudes?

Alates 17.03 peavad kõik reisijad Eestisse saabudes läbima piirikontrolli. Seega veenduge, et võtate Eestisse naastes kaasa kehtivad reisidokumendid.

Tulin hiljuti reisilt ning mul on koroonaviiruse kahtlus. Kuidas peaksin edasi toimima?

Tervist puudutavate küsimuste korral soovitab terviseamet helistada perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).

Sotsiaalministeerium ja Terviseamet on välja töötanud ka elektroonilise testi. Kui on kahtlus ja haigusele viitavad sümptomid, siis tasub end esmalt testida SIIN.

Detailsem info koos käitumisjuhistega on välja toodud terviseameti kodulehel SIIN.

Kas laevapere liikmed saavad laeva sadamas seismise ajal siseneda Eestisse?
Seoses piirikontrolli taastamisega ei ole laevapere liikmete laevast mahatulek ja sisenemine riiki laeva sadamas seismise ajal lubatud (puudutab nii kauba-kui reisilaevu). Meeskonna vahetuse puhul on see lubatud. Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte.
Kas Tallinna Sadamas on ohutu viibida?

Oht nakatuda on loomulikult olemas, aga see ei ole suurem kui kuskil mujal, näiteks kaubanduskeskuses. Meile teadaolevalt ei ole Tallinna Sadama territooriumil ühtegi nakatumist aset leidnud.

Töötajatele on jagatud täiendaval hulgal desinfitseerimisvahendeid ning isikukaitsevahendeid ning reisijatel on võimalik saada viiruse ja tervisega seotud informatsiooni, lisaks sellele on mitmel pool terminalis kasutamiseks saadaval ka desinfitseerimisvahendid. Sadamas on tihendatud nii üldkasutatavate ruumide kui ka pindade koristussagedust.

Millised meetmed on sadamas viiruse tõkestamiseks kasutusele võetud? 

  • Politsei- ja Piirivalveamet alustas Eestisse saabuvate reisijate andmete kontrolli ehk taastatud on piirikontroll.
  • Sadamas on reisijatele ja töötajatele välja pandud desinfitseerimisvahendid erinevates terminalide osades. Kõiki üldkasutatavaid pindasid (ukselingid, käepidemed, letid, tualetid jne) puhastatakse ja desinfitseeritakse tavapärasest tihedamini.

 

ERIOLUKORRA KOHTA EESTIS LEIATE ROHKEM INFOT:
VALITSUSE KODULEHELT
POLITSEI JA PIIRIVALVEAMETI KODULEHELT
VÄLISMINISTEERIUMI KODULEHELT

Vaata lisaks