25. septembril toimus Muuga sadama peahoones Tallinna Sadama ja Läänemere Sadamate Organisatsiooni (Baltic Ports Organization ehk BPO) poolt korraldatud veeldatud maagaasi ehk LNG teemaline Läänemere sadamate huvigruppide seminar, kus osales üle 150 valdkonna spetsialisti, investori ja sadama esindaja Eestist ja väljastpoolt. Seminari peaesinejaks oli Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.
Seminaril arutleti selle üle, milline mõju on Eestisse ja Soome rajatavatel LNG ehk veeldatud maagaasi terminalidel kogu regiooni jaotusvõrgule ning kas Läänemere piirkonnas õnnestub välja arendada väiksema ulatusega LNG punkerdamisvõrgustik. Lisaks kirjeldasid laevaomanikud tulevikunägemusi seoses LNG jaotusvõrgu väljaarendamisega.
Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna sõnul tuleb traditsioonilisel kütusel töötavatelt mootoritelt LNG kütusele ülemineku jaoks tagada laevaomanikele ja laevaoperaatoritele juurdepääs LNG-ga punkerdamisele kõigis sadamates, mille vahel nende laevad liiguvad. „Oleme võtnud eesmärgiks tagada kauba- ja reisilaevade sujuvaks liikumiseks vastava infrastruktuuri olemasolu Tallinna Sadamale kuuluvates sadamates ka pärast laevakütuste keskkonnaalaste normide karmistamist,“ lisas Kaljurand.
„BPO algatusel on Läänemere LNG programmiga lisaks Tallinna Sadamale liitunud Aarhus, Kopenhaagen-Malmö, Helsingborg, Helsingi, Stockholm ja Turku sadamad. See tähendab, et Läänemere sadamad on moodustamas laiahaardelist võrgustikku organiseerimaks vajalike LNG punkerdamisvõimaluste rajamist Läänemere regioonis. Pidades silmas Läänemere sadamate ja Euroopa Liidu puhta laevanduse tulevikustrateegiat on see omaette juba väga oluline saavutus,“ kommenteeris toimunud seminari tausta BPO peasekretär Bogdan Oldakowski.
Teiste seas võtsid seminaril sõna Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi energeetika valdkonna asekantsler Ando Leppiman, BPO peasekretär Bogdan Oldakowski, Alexela analüütik Maria Hääl ja ASi Tallinna Sadam juhatuse esimees Ain Kaljurand.
LNG teemaline huvigruppide seminar on osa Euroopa Liidu TEN-T mitmeaastasest programmist „Motorways of the Sea“, et aidata Läänemere sadamatel paremini kohaneda 2015. aastast kehtima hakkava väävlidirektiiviga.
Vastavalt rahvusvahelistele keskkonnanõuetele ei tohi alates 2015. aastast laevakütuse väävlisisaldus Läänemerel ja Põhjamerel ületada 0,1%. Seda nõuet on võimalik kõige paremini täita võttes laevade kütusena kasutusele veeldatud maagaas LNG. Selleks omakorda on vajalik tagada laevadele LNG punkerdamisvõimalused LNG terminali vahendusel.
Tutvu presentatsioonidega:
- Lolan Eriksson, Ministerial Counsellor, Finnish Ministry of Transport and Communication
- 1st CEF Transport call – Shelley Forrester, INEA, European Commission
- LNG bunkering infrastructure in the Baltic Ports – Bogdan Oldakowski, Secretary General, BPO
- LNG bunkering, synergies between industry and marine – Gunnar Helmen, Key Acc Manager, Skangass
- LNG distribution in the Baltic region – Marti Hääl, CEO, Alexela
- Small scale from GATE Terminal to Northern Europe – Joop Jonkers, Manager Business Development, Vopak LNG
Vaata kogu pildigaleriid SIIT >>