Rekordiline kruiisiaasta Tallinna Sadamale

13. novembril toimunud kruiisiturismi valdkonna esindajate ümarlaual tehti kokkuvõte lõppenud kruiisihooajast ning analüüsiti külastajatelt saadud tagasisidet. Käesoleval aastal läbis Tallinna Sadamat läbi aegade rekordilised 416 000 kruiisireisijat, mis on üle 10% enam kui möödunud aastal. Kokku võeti 2009. aastal Tallinna Sadamas vastu 310 kruiisilaeva.

Käesoleval aastal külastas Tallinna Sadama sadamaid 44 kruiisifirmat ja 70 erinevat kruiisilaeva. Kokku teenindati Tallinnas ja Saaremaal 416 000 kruiisireisijat 150-st erinevast riigist. Kõige aktiivsem kuu külastuste osas oli juuli, mil Tallinna Sadamat väisas 80 kruiisilaeva 114 537 reisijaga, korraga oli kõige enam sadamas sees kuus laeva ja seda 19. juulil. Ühe laevaga tuli kõige enam reisijaid Tallinnasse 11. juulil, kui M/L Emerald Princess pardal saabus siia 3298 reisijat. Suurem osa kruiisireisijatest olid pärit USA-st, Suurbritanniast, Saksamaalt ja Hispaaniast.

Tuginedes Tallinna Sadama poolt läbiviidud traditsioonilisele kruiisireisijate küsitlusele olid külaliste jaoks meeldejäävamad vaatamisväärsused Tallinnas Vanalinn tervikuna, Raekoja plats, Tallinna kirikud aga ka KUMU ja Vabaõhumuuseum. Läbi aastate on kruiisireisijad väga kõrgelt hinnanud Tallinna puhtust ja turvalisust. Kokku jätsid kruiisireisijad Tallinnasse ostudena maha ligikaudu 105 miljonit krooni, millele lisandub veel tulu sadamatasudest, lootsi- ja veeteedeameti tasudest ning makstud tasudest laevaagentuuridele, reisibüroodele, bussifirmadele ja külastatud turismiobjektidele.

Ühe uuendusena kruiisireisijate paremaks teenindamiseks oli sel aastal sadama kruiisialal avatud esmakordselt nn Hansaturg, mida korraldas firma Event Masters, kes on ka äsja Times Online poolt Euroopa parimaks jõuluturuks valitud Tallinna jõuluturu korraldaja. Sadamas asunud Hansaturul pakuti külalistele eranditult ainult eestimaist käsitööd, maiustusi, sööke ja jooke. Tagasiside nii reisijate kui turukaupmeeste poolt oli väga positiivne ning Tallinna Sadam kavatseb seda projekti kindlasti ka tulevikus jätkata.

Vaata lisaks