Sellel suvel said kruiisituristid jälle Saaremaad külastada

Kui eelmisel, koroonapiirangutest mõjutatud suvel kruiisilaevad Saaremaale ei jõudnudki, siis sel aastal peatusid Tallinna Sadamale kuuluvas Saaremaa sadamas kruiisilaevad üheksa korda ja tõid Eesti suurimale saarele ligi kaks tuhat kruiisituristi.

Kruiisihooaeg sai alguse kruiisilaeva Deutschlandi külastusega 1.juunil ja lõppes 26.augustil, kui Saaremaal peatus suve jooksul lausa viiendat korda kruiisilaev Hebridean Sky. Kõige suurem Saaremaa sadamat külastanud kruiisilaev oli seekord 218-meetrine Balmoral, mis tõi saarele 667 peamiselt briti kruiisituristi. Lisaks mainitud laevadele sildusid esmakordselt Saaremaal veel kruiisilaevad Ocean Majesty ja Amera.

Kôige rohkem külastajaid tuli kruiisireisidega Inglismaalt ja Saksamaalt. Kokku saabus viie erineva kruiisilaeva pardal Saaremaale 21 riigi kodakondseid.

Kruiisituriste teenindanud turismifirmade hinnangul jäid nii reisijad kui kruiisifirmad Saaremaa külastamisega rahule.

Kruiisireisijatele ekskursioone korraldava firma DenEesti OÜ esindaja Ago Kikase kommentaar:

Üldjoontes läksid kõik külastused korda, inimesed said ilusat ilma ja loodust nautida. Arvestades, et hooaja alguses oli laevade täituvus väga kesine, oli külaliste huvi pakutavate ekskursioonide vastu siiski suur. Kuna võrdlusmomendina saame kõrvutada sama laeva külastust Tallinnas, siis peab nentima, et Saaremaal pakutud ekskursioonid osutusid Tallinna omadest populaarsematekski.

Üldiselt jäädi Saaremaa külastusega rahule, inimesed tegelikult nautisid seda rahu ja vaikust, mis neid Ninase poolsaarel vastu võttis. Sadama eraldatud asukoht küll teeb operatiivse töö logistika keerulisemaks, kuid samas on  tuuride pakkumine lihtsam, kuna inimesed, kes juba kohale tulnud, tahavad siiski saare eluga lähemat tutvust teha. Muidugi, mida parem ekskursioonide müük, seda parema meelega ka kruiisifirmad antud sadamat uuesti külastavad. Tänu tublidele kohalikele inimestele on meie Saaremaal müüdavad tuuriprogrammid piisavalt erinevad nendest, mida Tallinnas pakume. See kindlasti annab lootust, et saame sinna ka tulevikus rohkem kliente meelitada.

Miks on Saaremaal hea laevu vastu võtta?

Lisaks sõbralikele inimestele ja kaunile loodusele hindab kruiisireisija lihtsaid asju. Näiteks hinnatakse seda, et sadamas on infopunkt, kust saab teavet kohaliku elu kohta, postkaarti saata ja tualetis käia. Samuti annab palju juurde kohviku olemasolu. Väga tore oli näha, et Saaremaa sadamas on kenasti ja suurelt kohalik piirkonna kaart suurelt välitahvlil olemas. Väga paljud inimesed reaalselt kasutasid seda sihtotstarbeliselt ja kindlasti sai kohalik matkarada kordades rohkem külastajaid kui ühel tavalisel päeval.

Millised on Saaremaa väljakutsed?

Probleem, mis tuuri korraldaja seisukohast  juba pikalt Saaremaad vaevab on busside puudus ja kesine giidide järelkasv. Selle murekoha lahendamine aga keeruline, kuna külastatavate kruiisituristide arv on siiski endiselt nii väike, et suurema muudatuse tegemiseks vajalikud investeeringud lihtsalt ei tasu ennast kohalikule ettevõtjale ära. Täna oleme olukorras, kus väiksemad laevad saavad teenindatud, kuid suuremate jaoks jääb võimekusest puudu. Eks siin ole veel palju teha ja täna kindlasti töötame selle nimel edasi, et ka tulevikus saaksime kruiisituristidel lasta end Saaremaa elust võluda.

DenEestil aitas Saaremaal ekskursioone korraldada Saaremaa Reisibüroo Marvi Ehte juhtimisel.

Estma OÜ kruiisiteenuste juht Tiia Veske kinnitas samuti, et ka nende Saaremaa vastuvõtud möödusid üldjoontes hästi.

Vähekene kurdedakse bussisõitudel pikki vahemaid, aga selle kompenseerivad objektide külastused ja tegevused. Suve algul katsetas Noble Caledonia Hebridean Sky ka pika päeva ekskursiooni, kus käisid Mihkli talumuuseumis, nautisid seal rahvatantsuetendust ja suupisteid, uudistasid Kihelkonna kirikut ja kellatorni, avastasid loodusradasid ja olid Kuressaares veidi kauem ning  nautisid seal lõunasööki. Loodame, et nii mõnigi teine kord viibivad nad Saaremaal kauem.

Kohalikel eakatel rahvatantsijatel on kruiisireisijatele esinemine nagu pidupäev – nad harjutavad selleks terve aasta. Ja ka turistidele väga meeldis, kuna ealiselt samastuvad nad nendega.

Giidide ja busside valik on küll Saaremaal piiratud, aga meil on õnneks välja kujunenud  giidid ja bussifirmad, kes ka ise soovivad meiega töötada. Turistidele jätab Saaremaa väga hea mulje, ikka kiidetakse.

Ka Estonian Holidaysi esindaja Maila Saar kinnitas, et  said kruiisifirmalt Saaremaa külastuse osas ainult positiivset vastukaja ja nende laevade külastusi on oodata ka edaspidi.

Lisaks traditsioonilistele kruiisilaevadele võõrustas Saaremaa sadam sel aastal ka Tallinki laeva Silja Europa, mis tõi Saaremaale suvepäevi nautima Bolti töötajad.

Järgmiseks aastaks on kruiisifirmad broneerinud Saaremaa sadamasse kokku 13 külastust.

Foto: Margus Muld

 

Vaata lisaks