Tallinn võõrustab järgmisel aastal maailma suurimat purjelaevastikku

Tallinn võõrustab järgmisel aastal maailma suurimat rahvusvahelist purjeõppe regatti The Tall Ships Races 2021, mis toob pealinna sadamatesse maailma suurima purjelaevastiku. Pool kogu laevastikust sildub Tallinna Vanasadamas. Regatt toob pealinna kümneid tuhandeid külalisi, mis toob omakorda kaasa kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuva turismitulu.  The Tall Ships Races purjeõpperegatt peatub Tallinnas 15.-18. juulini.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on The Tall Ships Races regati jõudmine pealinna võrreldav 40 aasta taguse olümpiaregati toimumisega Pirital. „Nii suurejoonelise purjelaevastiku vastuvõtmine on meile ühtpidi suur au ja tunnustus Tallinnale kui väärikale sadamalinnale ning teisalt on see järjekindla töö tulemus, mis paigutab Tallinna veelgi tugevamalt Euroopa merelinnade kaardile. Järgmisel suvel Vanasadamasse, Lennusadamasse, Noblessneri sadamalinnakusse, Kalaranna sadamasse ja Patarei merekindlusesse silduvad sadakond laeva pakuvad võimsa vaatemängu nii tallinlastele kui ka selleks puhuks pealinna tulnud tuhandetele külalistele,“ lisades, et näiteks 2017. aastal neljaks päevaks Turus peatunud regatti külastas üle poole miljoni inimese, millega kaasnes enam kui 35 miljoni eurone suurune turismitulu.

The Tall Ships Races õpperegati muudab omanäoliseks meeskondade koosseis – vähemalt pooled meeskonna liikmetest on eri riikidest pärit 15-25-aastased noored, kes on oma kodumaal välja valitud sadade soovijate seast ning kellest nii mõnigi on tegemas oma elu esimest meresõitu. Regatil saavad soovi korral osaleda ka Eesti noored, sest sadamalinnana toetab Tallinn enam kui 200 noore osalemist regati etappidel. Avalduste vastuvõtt algab septembrist. Lisaks noortele on igal purjelaeval ka professionaalne meeskond, kes tagab turvalisuse ja kvaliteetse purjeõppe programmi.

“Tallinna kui Euroopa Rohelise Pealinna 2022 finalisti üheks fookuseks on just Läänemeri. Paraku on Läänemeri üks kõige reostunum ja suurema inimmõju all olev meri maailmas, kuid selle tulevik on meie kõigi kätes. Igaüks meist saab oma tegevusega, olgu see merel või maal, Läänemerd ning sealset ökosüsteemi hoidvalt käituda. Mul on tõeliselt hea meel, et roheline mõtteviis on ka The Tall Ships Races purjeregati südames. Ka Tallinn püsib kindlalt keskkonnasõbralikul kursil “, lisas Belobrovtsev.

Tall Ships Races 2021 regati koosseisu, mis külastab Tallinna, kuulub ligikaudu sadakond laeva, mille seas on nii Tallinnat esmakordselt külastavaid ajaloolisi purjekaid kui ka moodsaid ookeanijahte. Laevade registreerimine regatile algab 2021. aasta algul ning lõplik nimekiri selgub kevadeks. Traditsiooniliselt on suurtest laevadest regatil osalenud teiste seas Alexander von Humboldt II (57m pikk ja 36,85m kõrge), Christian Radich (62m pikk ja 33m kõrge), Dar Mlodziezy (94,8m pikk ja 50m kõrge) ning  Statsraad Lehmkuhl (84,6m pikk ja 48m kõrge).

Uhke merepidu koos maailma suurima purjelaevastikuga peetakse Tallinna kesklinna neljas sadamas – Vanasadamas, Lennusadamas ja Noblessneri jahisadamas ja Kalaranna sadamas ning Patarei merekindluses. Meelelahutust maal ja merel pakuvad artistid nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Avatud on välikohvikud, lastealad, kalaturg, käsitöölaat ning kümned ja kümned purjekad ootavad külalisi pardale.

Tallinna Sadamale kuuluvas Vanasadamas sildub pool kogu Tall Ships Race maailma suurimast purjelaevastikust ning ürituse peastaap tuleb järgmiseks suveks valmivasse kruiisiterminali. Regati küla meeskondade jaoks tuleb samuti Vanasadamasse kruiisiterminali kõrvale.

The Tall Ships Races 2021 purjeõpperegatt toimub 27. juunist kuni 3. augustini Läänemerel peatudes sadamalinnades Klaipeda – Turku -Tallinn – Maarianhamina- Szczecin. Tallinnas peatub regatt 15.-18. juulil. Õpperegati eesmärk on kaasata ja õpetada noori ning juhtida tähelepanu merekeskkonna hetkeolule ja loodussäästlikkusele. Kõige esimene Tall Ships Races regatt toimus 1956. aastal Torquayst (Suurbritannia) Lissaboni (Portugal) kui sündmustest võttis osa 20 suurt purjelaeva.

Vaata lisaks