Tallinna jõudis selle hooaja esimene kruiisilaev

Täna sildus Tallinna Vanasadamas esimene sel suvel Tallinna külastavast kokku ligi kolmesajast kruiisilaevast. Prognooside järgi jõuab käesoleval aastal Tallinna 430 000 kruiisituristi 150 eri riigist.   

Saksamaalt pärit laev Aidasol tõi Tallinna kokku üle 2000 turisti, kellele reisibüroo Estravel korraldab ekskursioone nii Tallinnas kui väljaspool linna. Lisaks Talllinna vanalinna ja Rocca al Mare vabaõhumuuseumi külastamisele veedab üks grupp tänase päeva Lahemaal, suve jooksul on plaanis ka kanuumatkad Keila jõel ja ATV safarid Männiku karjääris.

 

ASi Tallinna Sadam reisi- ja kruiisilaevanduse valdkonna ärisuunajuhi Sirle Arro sõnul jääb kruiiside maht sel aastal eelmisega samasse suurusjärku. „Suvine graafik on mõnel päeval üsna pingeline ning reisijate arvu järgnev oluline suurendamine eeldab täiendavaid mahukaid investeeringuid,“ lausus Arro. „Selle aasta suurim muutus on kruiisi kaubandusala uuendus – koos uue operaatoriga on meie põhieesmärk viia kruiisiala kaubandus uuele tasemele ning kujundada sellest Tallinna kaubanduse merevärav, kus müügil on vaid Eesti ja Tallinna temaatiline kaup,“ märkis Arro.
 
„Teine oluline märksõna on pööring ehk kruiiside alustamine ja lõpetamine Tallinnas, millist võimalust õnnestus meil koos Tallinna Lennujaama ja teiste kruiisiteenust osutavate firmadega möödunud aastal kruiisikorraldajatele esmakordselt pakkuda. Ka sel aastal saabuvad tuhanded turistid suurte lennukitega Tallinna, et siit oma reisi alustada,“ tähendas Arro.

 

Käesoleva aasta kruiisi põhihooaeg kestab 3. maist kuni 28. septembrini, lisaks on kruiisilaevade saabumist oodata ka aasta lõpus – 27. novembril ja 25. detsembril. Hooaja jooksul peatub Tallinnas 79 erinevat laeva, broneeringuid on tehtud kokku 294 külastuseks. Kõige enam – üheaegselt kuus laeva on Tallinnas 15. juulil. Viis kruiisilaeva on sadamas vähemalt kümnel korral hooaja jooksul. Kõige suurim laev, 315 meetri pikkune Celebrity Eclipse külastab Tallinna viiel korral.

 

Kõige reisijaterohkemad päevad tõotavad tulla 8. august ja 25. august, mil on Tallinna oodata kuni 8300 reisija saabumist ühel päeval. Reisijate arvult kõige suurem laev on Azura, mis on Tallinnas 25. mail.

 

Tallinna Sadama poolt läbi viidud küsitluse järgi kulutab kruiisiturist Tallinnas keskmiselt 41 eurot, mis tähendab, et hooaja jooksul jätavad kruiisituristid linna kaubandus- ja teenindusettevõtetele ca 17 miljonit eurot. Lisaks laekub kruiisituristidelt ka tulu ekskursioonide ostude, muuseumide jne külastamiste eest, samuti külastavad linna vabal ajal ka arvukalt laeva meeskonnaliikmeid.

 

Sama küsitluse andmetel soovitab 97% kruiisireisijatest Tallinna külastamist oma sõpradele ja tuttavatele. 66% kruiisituristidest on leidnud, et nad tulevad kindlasti või tõenäoliselt Tallinnasse tagasi pikemale puhkusele.

 

Tallinna Sadam teenindas möödunud aastal kokku 301 laeval saabunud 443 172 kruiisituristi 150 eri riigist. Võrreldes ülemöödunud aastaga kasvas kruiisituristide hulk 13% võrra. Ühel päeval on Tallinnas viibinud ligi 10 000 kruiisituristi.  

 

Kokku läbis ASi Tallinna Sadam koosseisu kuuluvad sadamad möödunud aastal 8,48 miljonit reisijat, aastaga kasvas reisijate arv 0,56 miljoni reisija ehk 7% võrra.

Foto: VIKTOR VESTERINEN /NELJAS

Vaata lisaks