Tallinna Sadam ehitab uue kruiisikai

AS Tallinna Sadam plaanib järgmise aasta sügiseks rajada olemasoleva kruiisikai kõrvale senisest suurema, 420 meetri pikkuse kruiisikai. Projekti kogumaksumus ulatub ligi kümne miljoni euroni.

ASi Tallinna Sadam reisi- ja kruiisilaevanduse valdkonna ärisuunajuhi Sirle Arro sõnul tingib uue kai ehituse vajaduse suurenev kruiisituristide arv. “Arvatavasti juba lähiaastatel jõuame poole miljoni kruiisituristi ja 350 laeva külastuseni ühel hooajal – turistide hulka kasvatab omakorda ka pööringu käivitumine, see on kruiisireiside alustamine ja lõpetamine Tallinnas,” märkis Arro.

“Sel laupäeval toimub koostöös Tallinna Lennujaamaga seni suurim pööring, mille raames teenindame tuhandeid Hispaaniast lennukitel saabuvaid kruiisituriste ning pühapäeval on Tallinnas kokku rekordilised kuus kruiisilaeva – kui varasematel aastatel on tulnud ka mõned kruiisilaevad Muuga sadamas vastu võtta, siis edaspidi peab kogu kruiisiäri koonduma mõistagi vaid kesklinna,“ ütles Arro.

“Lisaks turistide arvu kasvule peame arvestama, et Tallinna jõuavad üha suuremad kruiisilaevad, mis eeldab senisest pikema kai olemasolu,” tähendas Arro.

„Kruiisiturist toob tulu nii sadadele ettevõtetele kui linnale ja riigile ning Tallinna Sadama ülesanne on turismi arengut infrastruktuuri arendamise ja Tallinna kui sihtkoha tutvustamise kaudu toetada,“ lausus Arro.

Kai ehitamiseks on valminud ehitusprojekt, sügisel kuulutab Tallinna Sadam välja ehitushanke ning kai peaks esialgsete plaanide kohaselt valmima juba järgmise aasta sügiseks. Uus kai saab senisest ka laiem, mis võimaldab teenindava transpordi paremat ligipääsu ning sellele rajatakse valmisolek ühinemiseks linnakanalisatsiooniga.

Vanasadama esimene, spetsiaalselt kruiisilaevade vastuvõtmiseks ehitatud 339 meetri pikkune kai valmis 2004. aasta kevadel, makstes toona üle 80 miljoni krooni. Tänavu kevadel avas Tallinna Sadam koos OÜ-ga Eesti Suveniirid kruiisikail kaubandusküla, mille 300m2 suuruses müügipaviljonis ja 26 müügisalongis müüakse Eestis toodetud kaupa.

Lisaks käsitöö ja eesti toidukaupade müüjatele on kruiisikai kaubandusalas infopunkt, valuutavahetus, juveelipood ja söögikoht. Linnakodanikele suletud tollikontrolli alasse jääv kinnine kaubandusala on avatud kruiishooaja lõpuni, 30. septembrini.

Käesoleval hooajal ootab Tallinna Sadam 294 kruiisilaeva külastust, mis toovad linnaga tutvuma üle 430 000 kruiisireisija. Kruiisituristide peamine vaatamisväärsus on Tallinna vanalinn ning vastvalminud Lennusadam ja Teletorn, kuid mitmed reisibürood korraldavad kruiisituristidele ka ekskursioone väljaspool linna, näiteks ringreise Lahemaal, kanuumatkasid Keila jõel ning ATV safareid Männiku karjääris.

Tallinna Sadama poolt läbi viidud küsitluse järgi kulutab kruiisiturist Tallinnas keskmiselt 41 eurot, mis tähendab, et hooaja jooksul jätavad kruiisituristid linna kaubandus- ja teenindusettevõtetele ca 17 miljonit eurot. Lisaks laekub kruiisituristidelt ka tulu ekskursioonide ostude, muuseumide jne külastamiste eest, samuti külastavad linna vabal ajal arvukalt ka laevade meeskonnaliikmed.

Sama küsitluse andmetel soovitab 97% kruiisireisijatest Tallinna külastamist oma sõpradele ja tuttavatele. 66% kruiisituristidest on leidnud, et nad tulevad kindlasti või tõenäoliselt Tallinnasse tagasi pikemale puhkusele.

Vaata lisaks