Tallinna Sadam ja Eesti Kunstiakadeemia hakkavad uurima Tallinna vanalinna jätkusuutlikku haldamist ja eksponeerimist

Tallinna Sadam ja Eesti Kunstiakadeemia sõlmisid  täna koostöölepingu  uurimisprojekti „Tallinna vanalinna jätkusuutlik haldamine ja eksponeerimine“ käivitamiseks.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on Tallinna vanalinna tutvustamise võimalusi  läbi aastakümnete palju uuritud. Täna on vaja aga mõelda juba sellele, kuidas mõjutavad turismivood meie olulisima vaatamisväärsuse edasist heaolu. „Eesti suurima turismivärava ja vastutustundliku ettevõttena otsib  Tallinna Sadam häid ja nutikaid, teadmistel põhinevaid kaasaegseid lahendusi,  kuidas Tallinna kui sihtkohta  eksponeerida nii, et kohalikud elanikud oleksid vähem häiritud, kohalikud ärid rahul ning turistid näeks Tallinna erinevaid palgeid.“

Selleks pöördus Tallinna Sadam Eesti Kunstiakadeemia poole, et saada akadeemilist sisendit Tallinna vanalinna kui UNESCO maailmapärandi väärikaks ja jätkusuutlikuks haldamiseks ja tutvustamiseks, mis tagaks Tallinna Sadama reisijate ärisuuna edasise arengu ja võimaluse reisijate arvu kasvatamiseks.

Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm selgitas, et täna alustatud koostöö aitab mõtestada erinevate osapoolte vastutust maailmapärandi haldamisel, tegeleda muinsuskaitse valupunktidega nagu näiteks turismi mõju väärtuslikele, osaliselt keskajast pärit interjööridele. „EKA muinsuskaitse ja restaureerimise osakonna jaoks on koostööprojekt esimene samm UNESCO professuuri taotlemise suunal. Samuti aitab uurimisprojekt tutvustada Eestis tehtud ja tehtavaid uurimistöid ennekõike 20. sajandi linnaehitusliku pärandi kaitsel ning leida lahendusi Tallinna Sadama alade jätkusuutlikuks arendamiseks.“

Tallinna Vanasadama alal on tehtud erinevaid kogukonda kaasavaid üritusi ja ideekorjeid, planeeritud avalikku ruumi ning Tallinna Sadam on alustanud Masterplaani ehk Vanasadama pikaajalise arendusplaani ellu viimist. Antud uurimisprojekti  raames saab sadam ka täiendavat sisendit oma alade  paremaks ühendamiseks linnaga. Koostöös EKA erinevate erialade tudengitega otsitakse lahendusi linnaplaneerimise küsimustele nagu näiteks hõlbus,  keskkonnasõbralik ja samas huvitav teekond sadama ja vanalinna vahel.

Koostööprojekt on kavandatud kolmeks aastaks, mida juhib UNESCO maailmapärandi haldamise kogemusega EKA dotsent Riin Alatalu koos EKA doktorandi, muinsuskaitse töö kogemusega Triin Talgiga. Projekti kulgu koordineerib selleks moodustatud juhtkomitee. Tallinna Sadama ja EKA esindajate kõrval on kaasatud komiteesse ka Tallinna linna esindaja.

Vaata lisaks