Tallinna Sadam kingib Eesti Vabariigi sünnipäevaks valgusväravad

Tallinna Sadama kingitus Eesti Vabariigi 100.-ks sünnipäevaks on sini-must-valge valgusinstallatsioon „Värav laevadele“, mis alates 16. veebruarist rõõmustab pimedal ajal meie suurimasse mereväravasse saabujaid.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm märkis, et  Tallinna Sadam on enam kui kümne miljoni reisijaga Eesti suurim esindus- ja turismivärav. Soovime, et sadamasse saabujatel tekiks unustamatu mälestus, mis  toetaks nii Eesti kui innovaatilise riigi kuvandit, aga ka Tallinna Sadama kui uuendusmeelse ettevõtte visiooni.

„Tallinna Sadam kingib Eestile valgusinstallatsiooni poolt tekitatud värava, mille alt laevad läbi sõidavad. Usume, et uudne sini-must-valge valgusega maalitud valgusvoog meelitab  turistid laevatekile imetlema Eestisse saabumist, kutsub kohalikud inimesed sadamasse jalutama ning tekitab Pirita teed mööda liikuvates inimestes soovi peatuda ning pöörata pilk merele,“ lisas Kalm.

 

Valgusinstallatsioon koosneb kahest kahe valgustiga varustatud platvormist, mis asuvad  sadama merepoolsete kaide otsas. Igale platvormile on paigaldatud 2 prožektorit: 1 kW-valge ja 3kW-sinise läätsega ning nende elektritoide- ja juhtimisseadmed. Prožektorite läbimõõt on 560 mm.

Sinised ja valged kitsad valgustite vihud koos valgustamata vahemikuga moodustavad 300 m kõrgusel õhus ristuva Eesti lipu värvides installatsiooni „Valgusvärav laevadele“. Valgusvärav on nähtav pimedal ajal ning paremini niiskete ja sademetega ilmadel.

 

Valgusinstallatsioon on tarnitud ja paigaldatud Smelta OÜ poolt. Installatsioonis on kasutatud Suurbritannia firma Francis Searchlights Limited prožektoreid, mis on projekteeritud ja valmistatud tööks rasketes ilmastikuoludes merel ja mere ääres. Projekti tehniline lahendus on kooskõlastatud Lennuameti ja Veeteede Ametiga.

Firma Francis Searchlights Limited võimsamad ja kallimad valgustid on kasutusel näiteks Eiffeli tornis, Singapuris ja Mekas.

 

Valgusinstallatsioon jääb Vanasadamasse saabuvaid reisijaid ja laevasid rõõmustama ka pärast vabariigi sünnipäevakuud ja -aastat. 

 

24. veebruaril on sadamaterminalid pidurüüs ning Eestisse saabuvaid reisijaid tervitab Tallinna Sadama puhkpilliorkester. 

Vaata lisaks