Tallinna Sadam kuulutas välja A-terminali kvartali arhitektuurivõistluse

Tallinna Sadam kuulutas 15.märtsil välja A-terminali kvartali arhitektuurivõistluse. Arhitektuurivõistluse eesmärk on leida parim arhitektuuriidee Tallinna Vanasadama uue A-terminali, ASi Tallinna Sadam uue büroohoone ja parkimismaja hoonekompleksile ning sellega piirnevale avalikule linnaruumile.

A-terminali kvartali arhitektuurivõistluse ideekonkursi  avalik tutvustus toimub 30.märtsil kell 10:00 Tallinna Sadama peahoones, Sadama 25-1.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on Tallinna Sadam seadnud eesmärgiks tuua linn sadamasse. „See tähendab ajaloolist läbimurret, millega loome üha enamatel Vanasadama aladel linnakodanikele ja meid külastavatele turistidele võimaluse veeta kvaliteetaega kesklinnas mere ääres. See on linn oma parimal kujul- mitmekülgne uudne külalislahke koht, mis pakub mõnusat ajaveetmist põnevas linnaruumis, aga ka silmapaistva arhitektuuriga hoonete külastuselamust. Meritsi saabujale on see pilkupüüdev värav Eestisse ja maalt minejatele sõbralik värav maailma.“

Tallinna Sadama ootus konkursil osalevatele arhitektidele on, et hoonekompleks ja sellega piirneva avaliku linnaruumi arhitektuurilahendus oleks esinduslik, terviklikult projekteeritud, väikese süsiniku jalajäljega ning vastaks kõikidele nüüdisaegse linnaruumi nõuetele. Arhitektuurse lahenduse kavandamisel tuleb arvestada, et Vanasadama näol on tegemist Eesti kõige olulisema mereväravaga, mille kaudu liigub aastas üle 10 miljoni inimese.

Ideekonkurss

A-terminali kvartali arhitektuurivõistlus on avalik ja anonüümne ning toimub kahes etapis. Esimeses etapis valib žürii  ideekonkursi osalejate varasemalt teostatud tööde põhjal välja kuni 10 osalejat, kellel esitatakse ettepanek esitada ideekavand. Teises etapis hinnatakse esitatud ideekavandeid ja valitakse välja ideekonkursi võitja. Tallinna Sadam maksab igale teises etapis vastavaks tunnistatud osalejale tasu summas 8000 eurot.

Ideekonkursi tulemuste hindamiseks moodustatud žürii koosseisu kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu poolt arhitektid Aet Ader, Ülar Mark ja Emil Urbel,  Eesti Maastikuarhitektide Liidust  Maarja Gustavson, Tallinna Strateegiakeskusest Kevin Villem ning Tallinna Sadamast arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal ja projekteerimise osakonna juhataja Riho Joala. Žürii esinaine on Hele-Mai Metsal.

A-terminali kvartali arhitektuurivõistlus on avaldatud Riigihangete registris hanke viitenumbriga 261901. Ideekonkursi esimese etapi dokumentide esitamise tähtaeg Riigihangete registri kaudu on 14.04.2023 kell 12.00

Pärast ideekonkursi võitja väljaselgitamist korraldab Tallinna Sadam väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidukavandi alusel hankeleping tervikliku ehitusprojekti koostamiseks projekteerimise peatöövõtu meetodil. Sõlmitava hankelepingu eeldatav maksumus käibemaksuta on 2 miljonit eurot. Projekteerimisele järgneva ehitushanke läbiviimise aeg ning uue hoonestuse valmimisaeg sõltub A-reisiterminali ning kruiisiterminali ala detailplaneeringu menetlusprotsessist.

Ideekonkursi “A-terminali kvartali arhitektuurivõistlus” korraldamise ja ideekonkursi võitjaga sõlmitava hankelepingu raames teostatavaid projekteerimistöid kaasrahastatakse Euroopa Liidu poolt Euroopa Ühendamise Rahastu projekti nr 101079738 – 21-EU-TG-TWIN-PORT V – CEF-T-2021-SUSTMOBGEN raames.

 

Vaata lisaks