Tallinna Sadam võtab järgmise aasta eesmärgiks tegevustulude üheksaprotsendilise kasvu

Tallinna Sadama nõukogu kinnitas teisipäeval ettevõtte 2014. aasta eelarve, mille kohaselt kasvavad tegevustulud tuleval aastal tänavusega võrreldes üheksa protsenti.

Tegevustulude kasv on seotud eelkõige rendi- ja hoonestusõiguse tulude suurenemisega, samas kui käideldav kaubamaht ja reisijate arv püsib prognoositavalt 2013. aasta tasemel, lausus AS-i Tallinna Sadam finantsjuht Marko Raid.

Kinnitatud eelarve kohaselt planeerib AS Tallinna Sadam tuleval aastal käidelda kaupu kogumahus 28,8 miljonit tonni, mis on 0,3 miljonit tonni ehk 1% rohkem kui tänavuaastane prognoos. 2014. aasta reisijate arvuks planeerib ettevõte 9,19 miljonit reisijat, mis on samas suurusjärgus lõppeva aasta prognoosiga.

Tallinna Sadama finantsjuhi Marko Raidi sõnul näeb ettevõte tegevustulude kasvu kõigis tululiikides, ennekõike aga 2012. aasta lõpus soetatud multifunktsionaalse jäämurdja Botnica prahile andmisest jäämurdehooaja välisel ajal avameretöödel. Tulude kasvu on prognoositud ka hoonestusõiguse ja sadamatasudes.

Tallinna Sadam arvestab kaubamahtude prognoosimisel, et 2013. aastal pidurdunud varasem kaubamahu langus pöördub väikeseks kasvuks. Kasvu veab eelkõige puistlast ning see peaks mõjult ületama ka vedellasti mõningast vähenemise jätkumist.

Lisaks on viimastel aastatel tehtud tulevikkuvaatavad investeeringud loonud eeldused ka teiste kaubaliikide, eelkõige konteinervedude kasvuks. Seda nii uue terminaliala kasutuselevõtmise kui selle tagalaalal kaupade käitlus- ja logistikakeskuste avamise kaudu.

Reisijatearvu osas ootab Tallinna Sadam 2013. aastal saavutatud rekordilise enam kui üheksa miljoni reisijani ulatunud taseme püsimist. Eeloleva aasta kevadel valmib uus kruiisilaevade vastuvõtmiseks mõeldud kai, samuti on kavas rajada täiendavad teenindusvõimsused liinireisijate jaoks.

Kinnitatud eelarve kohaselt ootab ettevõte tuleval aastal 111 miljoni eurose tegevustulu juures ligi 37 miljonit eurot puhaskasumit. Sajaprotsendiliselt Eesti riigile kuuluva AS-i Tallinna Sadam poolt 2014. aastal omanikule planeeritavaks dividendide summaks on 42 miljonit eurot, millele lisandub 11,2 miljoni euro suurune tulumaksukulu.

Koos tuleva aasta eelarve kinnitamisega tutvusid nõukogu liikmed  eilsel koosolekul ülevaatega Logistika ja Transiidi Assotsiatsiooni poolt konsultatsioonifirmalt PricewaterhouseCoopers (PwC) tellitud uuringuga, mis hindas logistikasektori mõju Eesti majandusele.

Tallinna Sadama nõukogu esimehe Neinar Seli sõnul näitab uuring detailselt seda, et logistika on Eesti ühiskonnale ja majandusele oluline sektor, mille arengusse ja konkurentsivõimesse Läänemerel tuleb ühiskonna ja riigi huvides edaspidi kindlasti panustada. “Riigieelarve täitja ja maksebilansi tasakaalustajana on logistikasektori roll seni arvatust suuremgi, kui hindame PwC uuringus välja toodud kogupilti nii otseste kui kaudsete maksude ja dividendide näol, aga ka raudteeinfrastruktuuri ülalpidamist kaubavedajate poolt,” märkis Seli.

 

PwC uuringu kohaselt panustab logistikasektor tervikuna aastas Eesti sisemajanduse kogutoodangusse (SKT) umbes 16 protsendi ehk 2,55 miljardi euroga. Sektor annab otseselt ja kaudselt tööd ligikaudu 82 000 inimesele. Eraldi transiidisektori osa SKTs-t on 5,3 protsenti ehk 0,85 miljardit eurot aastas, sektor annab tööd 26 000 inimesele.


Lisainfo:

Marko Raid, Finantsjuht, Tel: 631 8047, e-mail: [email protected]

Sirle Arro, Turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja, Tel. 6318 068, e-mail: [email protected]

Vaata lisaks