Tallinna Sadama tegusad teod 2019

Loe millised tegevused ja sündmused olid Tallinna Sadama jaoks 2019. aastal kõige olulisemad:

 

Tallinna Sadama sadamates teenindatud reisijate arv jõudis jällegi rekordini

Tallinna Sadama sadamaid läbis 2019. aastal 10,64 miljonit reisijat, mis on eelmise aastaga võrreldes 20 381 reisijat rohkem.  Enamik reisijaid teenindati Vanasadamas, kõige populaarsem laevaliin on Tallinn-Helsingi, kus liikles  8,8 miljonit inimest;  56,6  protsenti kõikidest reisijatest ehk   6,02 miljonit inimest reisis Tallinki laevadega, suurima reisijate arvuga laev, mille pardal reisis aasta jooksul kokku üle  2,1 miljoni inimese, oli Megastar. Tallinna Sadama reisijate arv kasvas 12-ndat aastat järjest.

 

Uuenenud D-terminali osaline avamine

Alates 8.oktoobrist on Tallinna Sadama külastajate käsutuses Eesti suurimale mere- ja turismiväravale sobilikud valgusküllased ja moodsad ruumid. Terminali sisekujunduses on kasutatud kaasaegseid materjale, naturaalset puitu ja heledaid toone. Akendest avanevad kaunid vaated nii vanalinnale kui sadama-aladele, reisijate kasutuses on tunduvalt suuremad oote- ja istumisalad, kohvik ning kauplus.

D-terminali ehitab Nordecon AS ja hoone lõplik valmimine on planeeritud 2020.aasta suveks.

 

Rekordiline kruiisihooaeg

27.aprillist kuni 19.oktoobrini kestnud kruiisihooaja jooksul peatusid 75 erinevat kruiisilaeva  Tallinnas kokku 338 korral ja tõid meie pealinna rekordilised 656 087 reisijat, mis on üle 21 tuhande reisija rohkem kui eelmisel hooajal. Kruiisilaevakülastuste arv oli aasta varem samuti 338.

Tallinna Sadama poolt opereeritavas Saaremaa sadamas peatusid kruiisilaevad seitse korda ja tõid Eesti suurimale saarele 3 836  huvilist, kellest valdav enamus oli samuti pärit Saksamaalt.

 

Muuga-Vuosaari liini avamine reisijatele

Alates 12.juunist pakub Tallink sõidukiga reisijatele soodsamat ühendust Eesti ja Soome vahel võimaldades oma reisijatele sõita laevaga Seawind Muuga sadamast Vuosaari sadamasse Soomes.

25.juunist alustas ka Eckerö Line laev Finbo Cargo  liiklemist  Muuga-Vuosaari liinil  ning hakkas teenindama nii veokeid kui ka sõiduautodega reisijaid.

Tallinna Sadama eesmärk on kaubavedudele keskendunud laevad suunata Muuga sadamasse, et vähendada Tallinna kesklinna liikluskoormust ning õhusaastet.

 

Kaldaelektriühenduse loomine laevadele

Tallinna Sadam paigaldab viiele Vanasadama kaile Eestis esimese omanäolise projekti raames ABB uusimad kaldaelektriseadmed, millega sadamas seisvad laevad saavad maapealset elektrit kasutades vähendada laevamootorite heitgaase ja mürareostust. Esimesed kaldaelektri võimekusega kolm kaid valmivad tänavuse aasta lõpuks. Paigaldatav tehniline lahendus on kõige kaasaegsem kaldalt laevale (shore-to-ship) lahendus, mille tarnib ABB ja ehitab AS Elero.

 

Uued operaatorid ja omanike vahetused Muuga sadama terminaldes

3.aprillil teatas Royal Vopak N.V. ja Global Ports Investments PLC, et müüsid Baltimaade suurima naftatoodete terminalioperaatori Vopak E.O.S kõik aktsiad Abu Dhabi ettevõttele Liwathon. Logistikaettevõtte uus nimi on Liwathon E.O.S.

12 juunil sõlmisid Tallinna Sadam ja PK Terminal OÜ lepingud puist- ja segalasti terminali rajamiseks Muuga sadamasse, mis tegeleb ümarpuidu, puidugraanuli ja killustiku käitlemise ja ladustamisega.

5.juulil sõlmis Olerex grupi emafirma Aqua Marina AS lepingu Oiltanking Tallinn terminali ostuks Muuga sadamas. Oiltanking Tallinn terminal kogumahuga 78 550 m3 on Läänemere piirkonna üks kõige mitmekülgsemaid ja tehniliselt kaasaegsemaid terminale.

6.augustil viis Baltic Maritime Logistics Group ( BMLG) lõpule Stivis OÜ ostutehingu. Stivis käitleb kaupasid neljal Muuga sadama kail, omab ca 4,5 ha laoplatse ja 0,5 ha kinniseid ladusid kaide tagalas.

 

Fookuses on keskkonnamõjude vähendamine ja kestlik kruiisivaldkonna areng

Mitmed kruiisiorganisatsioonid on asunud aktiivselt tegelema kruiisivaldkonna kestliku arengu tagamisega.

7. veebruaril toimus Tallinnas Lääne-ja Põhjamere sadamaid ning kruiisisektori ettevõtteid ühendav konverents “Smart Cruise Port Developments in Baltic Sea Region”, mille raames sõlmiti ühine kokkuleppe ja tegevuskava aastani 2030 keskkonnamõjude leevendusmeetmete rakendamiseks ning seeläbi kruiisiäri kestliku arengu tagamiseks.

Enam kui 160 kruiisisektoris tegutseva ettevõtja ja organisatsiooni osalusel peetud foorumil Kopenhaagenis kirjutasid 29 sadamat ja sh. Tallinna Sadam alla ambitsioonikale Läänemere Kruiisiäri Kestlikkuse Manifestile.

Tallinna Sadam ja Eesti Kunstiakadeemia sõlmisid  koostöölepingu  uurimisprojekti „Tallinna vanalinna jätkusuutlik haldamine ja eksponeerimine“ käivitamiseks.

 

Botnica edukas suvetöö Kanadas

28.juunist kuni 14.novembrini oli jäämurdja Botnica  kaasatud Kanada Arktika vetes rauamaagi ekspordi  projekti osutamaks jääseirelaevana Panamax tüüpi kaubalaevadele eskortteenust  Põhja- Kanada arktilistes vetes. Botnica abistas Kanada Arktikas Baffini saare põhjaosas jääs suuri Panamax tüüpi laevasid. Jääkaravani pikkused olid kuni kahesaja kilomeetrit.  Lühikesel jäävabal ajal olid Botnica pardal Kanada Arktika teadlased, kes teostasid laeva pardalt arktilisi teadusuuringuid, millesse oli kaasatud ka  Botnica meeskond.  Vastavalt Veeteede Ametiga sõlmitud lepingule osutab Botnica  talveperioodil ehk 20.detsembrist kuni 20.aprillini jäämurdeteenuseid Eesti rannikuvetes.

 

TS Laevad reisijate rekord

12.detsembril ületas TS Laevad poolt teenindatud reisijate arv 2018.aasta reisijate arvu ehk 2019 aasta tõi  järjekordse rekordi Virtsu-Kuivastu ja Rohuküla-Heltermaa liinidel teenindatud reisijate osas. 2019 aastal reisis kahel liinil kokku 2 395 109 reisijat, kellest 74% liikusid Virtsu-Kuivastu  ja 26 % Rohuküla-Heltermaa liinil.  Mõlemal liinil  üle veetud sõidukite hulk on ületanud maagilise miljoni piiri ning jõudnud arvuni 1 046 212.

 

TS Laevad pardateenuste uuendused

TS Laevad soovib oma reisijatele pakkuda parimat reisikogemust Eestis.  Septembris ja oktoobris toimusid TS Laevad laevadel pardapoe ja-restorani ümberehitustööd.  Hiiumaa liini parvlaevadel Leiger ja Tiiu suurendati pardapoe osa, et kliendid saaksid oste mugavamalt sooritada. Pardapoe keskele ehitati kohvisaar, kus saab kiiresti kuuma joogi kätte.

Saaremaa liini parvlaevadel Tõll ja Piret uuendati lisaks pardapoele ka pardarestorani osa, kuhu loodi iseteenindusala, mis võimaldab reisijal soovitud söögi ise valida, kaaluda ning iseteeninduskassasse tasuda. TS Laevade parvlaevade pardapoode opereerib R-Kiosk Estonia AS ning pardarestoranide operaatoriks asus 1. oktoobrist Baltic Restaurants Estonia AS

 

Aasta börsisündmuse tunnustused

Tallinna Sadama 2018.aastal börsile minek tõi hulgaliselt tunnustust veel ka 2019.aastal.

31. jaanuaril kuulutas Nasdaq välja Nasdaq Baltic Awards 2019 võitjad. Aasta kõige tähelepanuväärsema börsidebüüdi kategoorias valiti Eestis võitjaks Tallinna Sadam.

Tallinna Sadama börsidebüüti hinnati ka suurimal üleilmsel kommunikatsioonikonkursil SABRE möödunud aasta üheks edukamaks tööks Euroopa kapitaliturgude kommunikatsiooni valdkonnas.

Loovusfestivali Kuldmuna 2019  auhinnagalal  sai Tallinna Sadam oma börsile mineku kampaaniaga auväärse hõbemuna kategoorias “Suhtekorraldus / Integreeritud kommunikatsiooni kampaania. Eesti Kommunikatsioonijuhtide Liit valis  samuti Tallinna Sadama IPO kampaania Kommunikatsioonitegu 2018 finaali erasektori kategoorias.

East Capital, arenevatel ja frontier-turgudel tegutsev varahaldusettevõte premeeris Tallinna Sadamat aasta parima IPO-auhinnaga.

 

Reisijate teekonna atraktiivsemaks muutmine:

Teenindustaseme ühtlustamiseks reisiterminalides töötati välja Vanasadama kogukonnale  Teeninduskompass ehk ühised arusaamad ja kokkulepped sadamakülastajatee teenindamisel. Koos oma partneritega oleme võtnud eesmärgiks, et külastajad tunneksid end  meie juures oodatuna ning meie sadamates kujuneks välja külalislahke kultuur ja kohavaim.

Uue ilme on saanud ka 13-16 kai reisijate koridor, kus Eestisse saabujad ja lahkujad saavad laevadele minnes või tulles teha nüüd jalutuskäigu läbi Eesti looduse. Galeriisse paigaldatud portaalidel on pildid loodusest ja aknapindadel saab lugeda huvitavaid fakte Eesti kohta.

Mõlemasse terminali on paigaldatud ka Tervitusseinad, kust reisijad saavad kiirema info Tallinna vaatamisväärsuste ja ühistranspordi võimaluste kohta ning haarata kaasa linnakaardid.

 

Reidi tee avamine

Äsja valminud Reidi tee aitab liiklusvoogu D-terminalist eemale juhtida ning annab atraktiivse jalakäijate promenaadiga tõuke kogu sadama piirkonna arengule. Tallinna Sadam toetas Reidi tee valmimist 3,3 miljoni euroga.

 

Tallinna Sadam kümne mainekama  suurettevõtte seas

Käesoleval aastal Kantar Emor  poolt läbi viidud suurettevõtete maineuuringus tõusis Tallinna Sadam 10.kohale. Tallinna Sadama maineindeks 10-pallisel skaalal on kasvanud aastataguselt 6,99-lt 7,30-ni, mis tähendas üsna suurt tõusu eelmise aasta 26. kohalt  tänavuse 10-le kohale.

 

Digisadam: Tallinna Sadama uus veebikodu

2019. aasta lõpus uuenes Tallinna Sadama veebileht www.ts.ee.

Uus veeb torkab silma oma moodsa kujunduse ja kasutajasõbralikuma ülesehituse poolest. Veebileht valmis koostöös ettevõtetega Nortal ja Web Expert.

Vaata lisaks