Tänavune kruiisihooaeg tõi Tallinna esmakordselt üle poole miljoni reisija

Tänavusel läbi aegade rekordeid löönud kruiisihooajal külastas Tallinna esmakordselt üle poole miljoni reisija – aasta kokkuvõttes ulatub kruiisireisijate arv ligi 520 000 inimeseni. Arvestuslikult ulatub kruiisireisijate poolt Tallinnasse lõppeval hooajal jäetud rahasumma ligikaudu 30 miljoni euroni.
 
“Tänase seisuga on Tallinna külastanud 326 kruiisilaeva ligi 515 000 reisijaga pardal,” lausus Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro. “Reedel saabub Tallinna Adonia 670 reisijaga pardal ning viimaste külastustena ootame sel aastal veel kolme laeva, neist viimasena traditsioonilist Birka Stockholmi jõulukruiisi 25. detsembril.”
 
Reedel Tallinnasse saabuv Adonia alustas reisi 1. oktoobril Southamptonist, aluse eelmine peatuspaik oli Peterburi. Tallinnast suundub Adonia Gdanskisse, tagasi Southamptonisse jõuab kruiisilaev 17. oktoobril.
 
Koos tänavuse aastanumbri sees veel oodatava nelja alusega külastab Tallinna kokku ligi 520 000 reisijat, mis on mullusest näitajast ligi 19 protsenti rohkem. Laevakülastusi on tänavu Tallinnas kokku 330 ehk 15 protsenti enam kui eelmisel aastal. Saaremaal peatusid kruiisilaevad tänavu 14 korda ja tõid saarega tutvuma 6456 turisti.
 
Kõige enam käis Tallinnas sakslasi, kes moodustasid kõigist siia saabunud kruiisireisijatest 25 protsenti. Järgnesid USA kodanikud 19 ning Suurbritannia kodanikud 17 protsendiga. Kokku külastasid kruiisireisidega Tallinna 155 riigi kodanikud.
 
Sirle Arro sõnul on kruiisiturism Läänemerel jätkuvalt tõusutrendis ja seetõttu alustas Tallinna Sadam ka tänavu kevadel uue kruiisikai ehitusega, mille abil on võimalik kasvavat nõudlust täita ja võtta vastu ka senisest suuremaid aluseid.
 
“Tallinna atraktiivsus kruiisireisijate silmis omab tuntavat mõju ka kohalikule majandusele,” lausus Arro. “Maineka konsultatsioonifirma G.P. Wild mulluse uuringu kohaselt kulutab üks kruiisiturist Tallinnas keskmiselt 56,7 eurot ehk tänavu võib kruiisituristide panuseks siinsesse majandusse hinnata ligikaudu 30 miljonit eurot. Sellele lisandub kaudne mõju näiteks turismifirmade ja kaupluste-söögikohtade poolt loodud töökohtade ja sealt tuleva maksutulu näol.”
 
Tallinnas peatusid kruiisilaevad keskmiselt kaheksa tundi, sh hooaja jooksul jäid neli alust Tallinna kai äärde ka üleöö. “Linnaekskursioonide valikus on oodatult tooniandev vanalinn oma vaatamisväärsustega, kuid üha enam on hakatud Tallinnas tutvuma ka Lennusadama, Kadrioru pargi ja Viimsi vabaõhumuuseumiga,” kirjeldas Arro seda, kuidas siin veedetud aega kulutatakse.
 
Kõige rohkem kruiisikülastusi oli juunis ja juulis, mil siin peatus vastavalt 90 laeva 116 557 ning 88 laeva 144 877 inimesega pardal. “Tänavu nägime kruiisireisijate arvu rekordarvusid pea kõigil suvise hooaja kuudel – nii mais, juunis, juulis kui septembris oli kruiisireisijate arv läbi aegade parim,” märkis Arro.
 
Sirle Arro sõnul saabub Tallinna Sadama prognooside kohaselt tuleval aastal kruiisireisijaid tänavusega võrreldavas mahus. Oktoobrikuu alguse seisuga, mil suviste broneeringute tegemine veel jätkub,  on Tallinnasse 2014. aastaks kruiisikülastusi planeeritud 306 ja Saaremaale 10.
 


Lisainfo: Sirle Arro, Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsioonijuht, tel. 6 318 068, e-mail: [email protected]

Vaata lisaks