D-terminali esisest saab kaasaegne linnaruum

Tallinna Sadam kuulutas välja D-terminaliga piirneva välisruumi ehitustööde riigihanke.  

Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal sõnul  soovib Tallinna Sadam muuta  D-terminaliga piirneva ala linnaruumi osaks ning teha sellest atraktiivne avalik ruum nii linnaelanikele kui Eestit külastavatele turistidele. “Kasutajakogemuse parandamiseks  ühendame terminali teenindusalad linnpargiga ning taastame piirkonna ajaloolise indentiteedi. Piirkonda tuleb rohkelt rohealasid ja haljastust ning uusi ajaveetmiskohti.“  

D-terminaliga piirneva välisruumi rekonstrueerimise käigus realiseeritakse ideekonkursi võitnud maastikuarhitektuurne kontseptsioon, mille raames kujundatakse  D-terminali esine ala täielikult ümber. Projekti raames ehitatakse  uued jalakäijate liikumisteed (sh Masterplaanis ette nähtud promenaad), katusealused  busside ja taksode ootajatele, jalgratta parkla ning markeeritakse ajalooline Tõrvaköögi asukohtrajatakse Kochi ja Girardi väljakud ning uue silla esine koos vajalike välisruumi kujunduselementide ja haljastusega. Lisaks uuendatakse kogu ala tänavavalgustus, kivisillutis ning teed ja tehnovõrgud. Liiklusvoo paremaks sujumiseks muudetakse Uus-Sadama tänava ning bussipeatuste asukohta, luuakse uus parkla reisijaid teenindavatele taksodele ning lühiajaline parkla reisijaid toovatele või ootavatele autodele.  

D-terminaliga piirneva välisruumi ümberehitamiseks 2019. aastal korraldatud ideekonkursi raames otsis Tallinna Sadam Vanasadama D-terminali ümbrusele ja seda läbivale promenaadile parimat avaliku ruumi lahendust, mis laiendaks aktiivse linnaruumi sadamani ning ühtlasi järgiks Vanasadama arendusplaani ehk Masterplan 2030+ esitatud kontseptsiooni. Žürii valis osalejate seast võidutöö märgusõnaga “TAGLAS”, mille kaasautorid olid Kivisilla OÜ maastikuarhitektid Ülle Grišakov ja Triin Järve ning K-Projekt AS maastikuarhitektid Signe Kasepalu ja Birgit Pukk. 

Koos ümbritseva alaga on ümberkujundatava ala suurus ca 5,2 ha, mis hõlmab endast D-terminali esist, Lootsi kvartali esist  ning Reidi teed promenaadiga ühendatavaid alasid. 

Esimest korda kasutab Tallinna Sadam ehituseks partneri leidmiseks konkurentsipõhist läbirääkimistega hankemenetlust (RHR viitenumber 234136), mille taotluste esitamise tähtaeg on 23.04.2021 kell 12.00. 

Ehitustöid toetab Euroopa Liit Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) meetme kaudu Twin-Port 4 raames. 

Visuaalid: Kaspar Krass, Arhitektuuribüroo PLUSS. 

Vaata lisaks