Tallinna Sadam kuulutas välja D-terminali kunstikonkursi

Tallinna Sadam kuulutas välja konkursi kunstiteose ideelahenduse leidmiseks Vanasadama D-terminali reisijate alale.

Tallinna Sadama infrastruktuuri arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsali sõnul otsib Tallinna Sadam  kunstikonkursi raames renoveeritava Vanasadama D-terminali 3. korruse reisijate siseruumi väljaku alale installatsiooni või skulptuuri. „Soovime leida avaliku ruumi kunstiteose, mis mõjuks maamärgi või ruumi tähistajana ja mis aitaks kaasa kohtumispaiga tekkeks, kus meie reisijatel oleks meeldiv oodata, kohtuda ja suhelda.“

Otsitav ideelahendus võiks lähtuda Vanasadama D-terminali arhitektuursest ja sisearhitektuursest lahendusest ning olema sobiv ja kohane antud hoonesse, nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest ning annaks võimaluse ideed hiljem edasi kanda ka välitingimustesse.

„Teost luues võiksid kunstnikud lähtuda sellest, et Vanasadama näol on tegemist suurima mereväravana nii Eestisse kui laia maailma. See on koht, kustkaudu liiguvad inimesed ja mõtted. Siin on midagi ehtsat, mis kestab ka tulevastele põlvedele ning loodame, et see inspireerib kunstnikke põnevaid lahendusi looma,“ märkis Hele-Mai Metsal.

Ideekavandeid hindab žürii, kuhu kuuluvad Tallinna Sadama esindajana Hele-Mai Metsal, D-terminali hoone arhitekt Irina Raud,  Eesti Kunstnike Liidu poolt määratud Art Allmägi ja Tiiu Kirsipuu ning  Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite ühingu poolt Juta Kivimäe ja Andreas Trossek. Žürii hindab muuhulgas kunstiteose idee selgust ning lahenduse omanäolisust ja uuendusmeelsust; sobivust ettenähtud asukohta ja hoone spetsiifikaga, aga ka teose materjalide valiku ning muude hooldusega seotud praktiliste eesmärkidega arvestamist.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist korraldab Tallinna Sadam väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping ideekavandi elluviimiseks summas 65 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Auhinnafondi suurus kahele järgnevale kohale on kokku 1 500 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Osalemistaotluste ja ideekavandite esitamise tähtaeg on 27. mail kell 15.00. Konkursi täpsemate tingimustega on võimalik tutvuda  https://www.ts.ee/vanasadama-d-terminali-kunstikonkurss/

Tallinna Vanasadamas asuva D-terminali hoone rekonstrueerimistöödega alustati 2018. suvel ja hoone valmib 2020. aasta suveks. D-terminali rekonstrueerimistööde eesmärk on luua aastas terminali läbivale enam kui 6 miljonile reisijale paremad ja avaramad tingimused lähtuvalt kaasaja nõuetest.

Hoone arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti on koostanud osaühingu R-KONSULT arhitektid Irina Raud, Ain Kalberg, Anna Temmo ja Erkki Tammeleht.

Tallinna Sadama eesmärgiks on kujundada Vanasadama alast mitmekülgne uudne külalislahke koht, mis pakub autentset linnaelamust ning turvalist ja kvaliteetset avalikku ruumi.

 

Vaata lisaks