Puhas Läänemeri ja ringmajandus
Prioriteedi pikaajalisteks eesmärkideks on vähemalt 70% jäätmete suunamine ringmajandusse, merereostusohu ja -riskide mõju minimeerimine ning liigirikkuse säilitamine rannikualadel kontserni tegevusega seotud piirkondades. Nende eesmärkide täitmise jälgimiseks kasutame mõõdikuid.
Iga tegevusega jälgime oma mõju looduskeskkonnale, milleks teostame ehituse eelseid, -aegseid ja -järgseid merekeskkonna seireid. Seire eesmärgiks on hinnata sadama tegevusest tulenevat mõju ning täite- ja süvendustööde järgset mõju põhjaloomastikule, taimestikule, kalastikule ja lähipiirkonna rannaprotsessidele.
Tallinna Sadama sadamates on tagatud piisavad võimsused sadamat külastavate laevade pilsivee ja õliste setete, reovee, prügi, skraberi jm jäätmete vastuvõtmiseks. Viimastel aastatel on ringlusesse suunatud laevajäätmete osakaal jäänud vahemikku 43-53%. Ringlusse suunatud jäätmete mahtu mõjutab vastuvõetavate jäätmete liigiline koosseis. Ladestatavate jäätmete osakaal on minimaalne ning vastuvõetud jäätmetest suunatakse taaskasutusse (põletusse) ja ringlusse kokku ca 97%. Laevajäätmete käitlusega sadamates tegeleb Tallinna Sadama sidusettevõte AS Green Marine.
Panustame Läänemere puhtuse tagamisse aidates kaasa laevadelt reovee merre laskmise vältimisele. Selleks on rajatud reovee kanalisatsiooni torustik kõikidel Vanasadama kaidel, sh mikrotunnel reovee suunamiseks linna vee ettevõtte kanalisatsioonisüsteemi vastuvõtu võimsusega kuni 1200 m3/h. Tänu püsivalt kaldaga ühendatud reovee kanalisatsioonile kaidel, saavad Vanasadamas peatuvad kruiisilaevad ja reisilaevad reovett ära anda piiramatus koguses ja lisatasuta.
Peame oluliseks sadamategevuse võimalikest mõjudest tingituna ka mere liigilise mitmekesisuse jälgimist. Pikaajaline eesmärk on, et põhjakoosluste liikide arv Vanasadama (Tallinna lahes) ja Muuga sadama lähistel ei erineks referentspiirkonna (Kakumäe laht) keskmistest väärtustest. Viimaste aastate seire andmetel on mere seisund Muuga sadama ja Vanasadama lähistel sama mis referentsjaamas. Liigirikkuse eesmärkide täitmise jälgimiseks kasutame mõõdikuid.